2017-10-20
HOME

BRA DAY 2017

Czwarta odsłona imprezy realizowanej wspólnie przez łódzką ASP, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi i Fundację Pełną Piersią. To wydarzenie modowe, w którym biorą udział wiodący polscy projektanci – w poprzednich dwóch edycjach byli to: Gosia Baczyńska, Małgorzata Czudak, MMC Studio, La Mania – Joanna Przetakiewicz czy Ewa Minge. Głównymi bohaterkami wieczoru są jednak Amazonki – wyjątkowe kobiety, które podczas imprezy występują w roli modelek.

BRA DAY towarzyszy zawsze wystawa fotografii mody i koncert muzyczny.

Miejsce wydarzenia: Centrum Promocji Mody ASP Łódź
BRA DAY 2017 – Breast Reconstruction Awareness Day, zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w 2011 r. w Kanadzie, jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.
 
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi jako pierwsze w Polsce podjęło tę inicjatywę w 2014 roku. W 2015 roku wraz z Fundacją Pełną Piersią na rzecz rozwoju rekonstrukcji piersi i Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zorganizowano profesjonalną sesję zdjęciową i uroczystą galę, podczas których Bohaterki BRA DAY – Pacjentki Centrum, Kobiety po mastektomii – wystąpiły w roli modelek.

Zdjęcia będące efektem sesji zdjęciowej zdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Ośrodku Onkohematologii w Łodzi (ul. Paderewskiego 4). Dzięki wsparciu polskich projektantów i marek modowych, m.in. MMC, Gosi Baczyńskiej i La Manii, Panie wzięły też udział w pełni profesjonalnie przygotowanym pokazie mody.

W 2016 r. działania związane z BRA DAY rozpoczęto warsztatami plastycznymi, w czasie których Bohaterki akcji projektowały grafiki i hasła na T-shirty. Projekty miały ilustrować ich zwycięska walkę z rakiem. Przy pomocy Katedry Ubioru i grafików ASP projekty zostały dopracowane, a dzięki uprzejmości marki MOOVE wyprodukowane. Efektem końcowym była sesja zdjęciowa, podczas której Bohaterki zostały w nich sfotografowane.

Kolejnym etapem przygotowań do wielkiej Gali była zrealizowana dzięki współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi produkcja filmów prezentujących Bohaterki tego wydarzenia. Podczas uroczystej Gali studentki i studenci łódzkiej „Filmówki” przedstawili historie Bohaterek. Panie miały też okazję zaprezentować swoje pasje i talenty – taniec, śpiew, umiejętności plastyczne.

Niezwykle ważnym elementem uroczystych Gal BRA DAY są licytacje, dochód z których przeznaczany jest na działalność edukacyjną na rzecz rozwoju rekonstrukcji piersi. Licytacje cieszą się dużym powodzeniem i towarzyszy im dobra zabawa.

Każdego roku, oprócz wydarzeń artystycznych, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi organizuje w ramach BRA DAY badania profilaktyczne i aktywności związane z edukacją prozdrowotną.

BRA DAY 2017 zapowiada się bardzo emocjonująco. Nawiązując do historii Łodzi Filmowej oraz idei Łódź Young Fashion, Uczestniczki tegorocznej edycji wezmą udział w sesji zdjęciowej inspirowanej kultowymi bohaterkami filmowymi. Zdjęcia zostaną wyprodukowane w formie plakatów kinowych. Podczas Gali, która odbędzie się 20 października, tradycyjnie już w auli Centrum Promocji Mody ASP, Panie wystąpią w roli modelek. Zaprezentują kolekcje wybranych młodych projektantów. Pokażą się także w stylizacjach filmowych. Nie zabraknie artystów związanych ze sceną muzyczną. Ważny punkt Gali będzie stanowić licytacja. Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi zadba o działania edukacyjne związane z profilaktyką onkologiczną i umożliwi zainteresowanym Paniom bezpłatne badania piersi.

Akcja ma charakter społeczny. Poprzez BRA DAY organizatorzy chcą uświadamiać Polkom, że każda kobieta, która staje w obliczu choroby nowotworowej i mastektomii, ma prawo do refundowanego przez NFZ zabiegu rekonstrukcji piersi. Warto zaznaczyć, że w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi funkcjonuje specjalna, dedykowana Kobietom jednostka – Breast Cancer Unit, gdzie grono wspaniałych chirurgów onkologów dokonuje zabiegów rekonstrukcji piersi wg światowych standardów i z najwyższą dbałością o dobro Pacjentek – przyszłych Bohaterek BRA DAY.
zamknij