Pierwsza pracownia związana z projektowaniem biżuterii artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi została utworzona przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner w październiku 1959 roku. W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce.

W latach 60. prof. Lena Kowalewicz-Wegner realizowała nauczanie w zakresie projektowania biżuterii w ramach Pracowni Drobnych Form, Galanterii Metalowej, Skórzanej i z Tworzyw Sztucznych (nazywanej w skrócie Pracownią Drobnych Form), która istniała początkowo w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej, a od 1964 roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplomy zrealizowali tu m.in Barbara Munzer (1965), Ryszard Hunger (1965), Andrzej Jocz (1966), Barbara Rose (1967), Andrzej Jakuszewski (1967), Andrzej Brzęczek (1968) czy Tadeusz Potapczyk (1969).

Inauguracją obchodów wspomnianej rocznicy będzie wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów. Większość zdjęć została znaleziona w archiwum negatywów Pracowni Fotografii PWSSP w Łodzi, czyli dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz w archiwum uczelni.

Fotografie pokazują projekty łódzkich studentów na modelkach i modelach (którymi prawdopodobnie były studentki i studenci PWSSP w Łodzi). Sesje fotograficzne robione były we wnętrzach uczelni, która do roku 1978 mieściła się przy ulicy Narutowicza, ale również w innych lokalizacjach, między innymi w Teatrze Wielkim w Łodzi (wtedy dopiero co zbudowanym). Ogromną wartością tych zdjęć jest nie tylko pokazanie prac powstałych w Pracowni Drobnych Form, ale również oddanie atmosfery tamtych lat w PWSSP. O ile udało się to prawidłowo ustalić, autorem większości zdjęć jest Włodzimierz Parys.

Na zachowanych zdjęciach udało się odnaleźć prace m.in. Ryszarda Hungera, Andrzeja Jocza, Urszuli Cander, Cecyli Brandsteater, Emilii Nehring, Bogusława Balickiego, Kazimierza Karpińskiego, Elżbiety Jungowskiej, Hanny Turek i Gabrieli Nawrot.

Ekspozycję będzie można oglądać w Mediatece Memo w Łodzi (ul. Moniuszki 5) od 16 do 22 listopada 2023 roku. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Łódź Young Fashion 2023.

Kuratorkami ekspozycji są dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni, Dziekana Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi, oraz dr Michalina Owczarek-Siwak, Dyrektor Instytutu Biżuterii łódzkiej ASP. Obie twórczynie są projektantkami biżuterii, absolwentkami kierunku zapoczątkowanego przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner.

„O łódzkiej biżuterii w czerni i bieli”
Mediateka Memo
ul. Moniuszki 5, Łódź
Wernisaż wystawy: 16.11.2023, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 16-22.11.2023 r.

Kuratorki wystawy:
dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni
dr Michalina Owczarek-Siwak

Identyfikacja wizualna wystawy: dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni
Przygotowanie zdjęć do druku: dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni