2017-07-25
HOME

prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek

Rektor i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, scenograf, grafik, współwłaściciel firmy produkcyjnej Krakatau. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. 

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi. 

Jego zrealizowane w czasie studiów w łódzkiej Szkole etiudy „Krakatau” i „Robak” zdobyły główne nagrody na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych. Zadebiutował w 1993 roku pełnometrażowym filmem fabularnym „Rozmowa z człowiekiem z szafy”, zaproszonym do udziału w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, na którym zdobył nagrodę za najlepszy debiut. W 1999 roku zrealizował „Królową aniołów”, w 2009 szeroko dyskutowany „Jestem twój”. W roku 2015 razem ze studentami Szkoły stworzył „Śpiewający obrusik” – niezwykły projekt filmowy, pierwszy w historii szkolnictwa artystycznego pełnometrażowy fabularny dyplom młodych aktorów. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni film zdobył „Złotego Pazura” – nagrodę prestiżowej sekcji „Inne Spojrzenie”. Mariusz Grzegorzek jest również autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański.

Jako reżyser teatralny związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym stworzył kilkanaście wielokrotnie docenianych na festiwalach teatralnych inscenizacji. Reżyserował również m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, Starym Teatrze w Krakowie oraz Teatrze Studyjnym w Łodzi.

 
zamknij