0000-00-00
HOME

Szkoła Filmowa w Łodzi

Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych na świecie. Kształci reżyserów, operatorów, aktorów, twórców animacji, montażystów, producentów, scenarzystów, fotografików. Alma mater wielu wybitnych filmowców, wśród absolwentów Szkoły m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Skolimowski, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Janusz Gajos, Witold Sobociński, Sławomir Idziak, Jolanta Dylewska, Paweł Edelman, Małgorzata Szumowska.

Olbrzymią wagę Szkoła przywiązuje do praktycznej części studiów - dopiero na prawdziwym planie filmowym studenci mogą nauczyć się zawodu, zdobyć doświadczenie i samodzielność. Każdego roku w Szkole Filmowej powstaje blisko 300 projektów filmowych (również na taśmie światłoczułej 35 mm) o łącznej długości odpowiadającej kilkunastu pełnometrażowym filmom - pod tym względem Szkoła Filmowa w Łodzi jest jednym z największych producentów filmowych w Polsce. Filmy studenckie – etiudy fabularne, dokumentalne, animacje - realizowane pod opieką artystyczną wybitnych profesorów, co roku biorą udział w ok. 300 festiwalach filmowych, z których wracają z wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Studenci polscy i zagraniczni uczą się od odnoszących sukcesy absolwentów Szkoły, którzy wracają do niej jako wykładowcy, dzięki czemu od pokoleń istnieje tu cenna i unikalna relacja mistrz – uczeń.

Szkoła jest organizatorem odbywającego się w Łodzi od 35 lat Festiwalu Szkół Teatralnych, Festiwalu Filmów Studentów Szkoły „Łodzią po Wiśle”, który każdego roku gości w Warszawie oraz Konkursu im. Andrzeja Munka dla debiutujących w pełnometrażowej fabule reżyserów i autorów zdjęć. Targowa 61/63 to miejsce otwarte – dla kinomanów każdego dnia gra Kino Szkoły Filmowej. Na wielbicieli sztuki teatralnej czeka Teatr Studyjny (ul. Kopernika 8) - pierwsza profesjonalna scena dla studentów aktorstwa, doceniane i ważne miejsce na teatralnej mapie Łodzi. 

Zapraszamy na stronę WWW Szkoły: www.filmschool.lodz.pl oraz profil FB: www.facebook.com/filmschool.lodz/

 
zamknij