NEWSLETTER zapisz

dr Izabela Stronias

Scenografka i kostiumografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne.

Prowadzi Pracownię Kostiumu Scenicznego na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracownia współpracuje ze Szkołą Filmową w Łodzi, Akademią Muzyczną w Łodzi, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Jaracza, Teatrem Nowym w Łodzi, a ostatnio również ze Szkołą Wajdy w Warszawie. Studenci zapraszani są przez prowadzącą do współpracy przy realizacji spektakli „Teatru Telewizji”, spektakli dramatycznych, oper, filmów fabularnych. Pod kierunkiem dr Izabeli Stronias zrealizowane zostały m.in. kostiumy do opery „Semele” wystawianej w Teatrze Wielkim w Łodzi. Scenografia i kostiumy zaprojektowane do tej inscenizacji nagrodzone zostały „Złotą Maską”, a wydarzenie otrzymało nagrodę „Łódzkie Sukcesu”.

Izabela Stronias ma w swoim dorobku kilkadziesiąt spektakli telewizyjnych, teatralnych, oper, filmów fabularnych i muzycznych produkowanych w Polsce, Szwecji, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii. Za swoje teatralne realizacje scenograficzne i kostiumowe otrzymała trzy „Złote Maski”. Filmy fabularne, do których projektowała kostiumy, otrzymywały nagrody na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Wenecji, Chicago, Nowym Yorku w Belgii, a w Polsce – na festiwalach filmowych w Gdyni, Warszawie i Krakowie. Spektakle Teatru Telewizji, do których projektowała kostiumy, trzykrotnie otrzymały Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie.

zamknij