Data: 28.10.2023r., 17:00


Wystawa „Kostium teatralny i filmowy”, która otworzy się w najbliższą sobotę, 28 października 2023 r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi, zaprezentuje prace dr hab. Izabeli Stronias, prowadzącej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego. Ekspozycja będzie przeglądem prac z zakresu kostiumu teatralnego i filmowego, prezentowanych niejednokrotnie na tle autorskich scenografii.

Projekty zobaczymy w formie fotografii – kolaży na płótnie – oraz kostiumów prezentowanych na manekinach – wyjaśnia dr Karolina Grudzińska, kuratorka wystawy. Prezentowane prace dokumentują kostiumy zrealizowane do spektakli dramatycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wierszalin w Supraślu, a także kostiumy powstałe do widowisk baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Logos w Łodzi oraz do opery zrealizowanej w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Wystawa przedstawia również kostiumy zaprojektowane do filmów, w tym kostiumy do filmu, za który autorka otrzymała Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł 2019” w kategorii: najlepsze kostiumy do filmu fabularnego.

Kilkanaście realizacji filmowych to kostiumy do filmów historycznych i współczesnych, w tym teatrów telewizji tworzonych metodą filmową.

Wystawa jest częścią programu wydarzenia Łódź Young Fashion 2023.                     

Kurator wystawy: dr Karolina Grudzińska
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: dr Karolina Grudzińska

Izabela Stronias – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i w Krakowie. Polem jej działalności artystycznej są scenografia oraz kostiumy teatralne i filmowe, a także malarstwo. Projektuje scenografię i kostiumy do teatru telewizji, teatrów dramatycznych, oper, baletów i filmów fabularnych. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Logos w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu. Współpracowała z reżyserami polskimi, francuskimi, chińskimi oraz niemieckimi. Jest autorką kostiumów do filmów fabularnych polskich i zagranicznych. Za swoją twórczość teatralną otrzymała trzy Złote Maski – za kostiumy do spektaklu „Intryga i miłość” (Teatr Jaracza w Łodzi), za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kobro” (Teatr Nowy w Łodzi), za scenografię i kostiumy do opery „Semele” (Teatr Wielki w Łodzi). Za kostiumy do filmu fabularnego „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł 2019”.

Poza działalnością filmową i teatralną zajmuje się malarstwem. Jej prace ostatnio pokazywane były w Galerii Fundacji Sisley w Paryżu oraz Galerii Miejskiej Chimera w Łodzi. Prowadzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Instytucie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wernisaż wystawy: 28.10.2023 r., godz. 17.00
Czas trwania: 28.10.2023 r. – 4.01.2024 r.